سـعیــــــد طـاوســــــــی
مـدرس و پژوهشــــــــگر تــاریــخ اســـــلام
imamhussein1000_0482
۱۳ فروردین ۱۳۹۴
4758
یک روایت نادر درباره حرم امام حسین (ع)

husayn

قبر مطهر و منور سید الشهداء حسین بن علی سلام الله علیهما

شیخ فخرالدین طریحی (درگذشته ۱۰۸۵ ھ.ق) نقل نموده که امام حسین (ع) زمینی که امروزه حرم مطهر ایشان را دربرگرفته از اهالی نینوی و غاضریه به شصت هزار درهم خریداری کرد و سپس این زمین را به خود آنان انفاق نمود با این شرط که زائران را راهنمایی و سه روز از آنان پذیرایی کنند (روی أنه علیه السلام إشترى النواحی التی فیها قبره من أهل نینوى والغاضریه بستین ألف درهم، وتصدق بها علیهم، وشرط علیهم أن یرشدوا إلى قبره ویضیفوا من زواره ثلاثه أیام)  (مجمع البحرین، ج ۴، ص ۲۸ – ۲۹).

   محدث نوری (درگذشته ۱۳۲۰ ھ.ق) نیز این روایت را نقل نموده و فرموده که این روایت را شیخ بهائی به نقل از جدش در کشکول آورده و ذکر نموده که جدش این خبر را به خط سیدبن طاووس دیده و سید آن را از روی جزء دوم کتاب الزیارات (المزار) محمدبن احمدبن داود قمی، نوشته است. ابن­ داود قمی در باب نوادر الزیارات کتاب خود تصریح نموده که بومیان منطقه به شرط امام (ع) وفا نکردند (مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۳۲۱، ج ۱۴، ص ۶۱).

  بنابراین منبع اصلی این روایت کتاب المزار ابوالحسن محمدبن احمدبن داود قمی (درگذشته ۳۶۸ ھ.ق) است. ابن ­داود قمی از کبار فقها و محدثان و پیشوای شیعه در زمان خود بود که در بغداد  اقامت نمود و در همین شهر وفات یافت و در کاظمین به خاک سپرده شد.آثاری چون کتاب الممدوحین والمذمومین، کتاب العلل، کتاب فی عمل شهر رمضان، کتاب صلوات الفرج وأدعیتها، کتاب الحدیثین المختلفین و …  از تالیفات او است (رجال نجاشی، ص ۳۸۴ – ۳۸۵) اما متاسفانه هیچ یک از آثار وی امروزه موجود نیست و تنها  نقل هایی پراکنده (مانند روایت فوق) در کتاب های گوناگون شیعه امامیه  بر جای مانده است.   

منابع:

رجال (فهرست اسماء مصنفی الشیعه)، ابوالعباس احمدبن علی نجاشی، چاپ سید موسی شبیری زنجانی، قم، ۱۴۱۶؛

مجمع البحرین، فخرالدین طریحی، چاپ سید احمد حسینی، [بی­ جا.]، مکتب النشر الثقافه الإسلامیه، ۱۴۰۸٫

مستدرک الوسائل ومستنبط المسائل، حسین نوری طبرسی، بیروت، ۱۴۰۸٫

نظرات
 • حسین صاد می‌گه:

  سلام
  روایت زیبا و دلچسبی بود
  آدم رو شرمنده میکنه …
  سایت زیبایی راه انداختید استاد
  ان شا الله موفق باشید
  التماس دعا

 • احمد قناعی می‌گه:

  با سلام و عرض ادب
  آیا تاریخ خرید این زمین و نحوه ی خرید آن در منابع موجود است؟
  با توجه به روایت فوق، امام (ع) بر زمان، مکان و چگونگی شهادت خویش واقف بوده اند و این سندیست بر علم ائمه بر زمان قبل و بعد.

 • ارسال نظر

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو
  Text widget

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat…